Frantz Fanon

Frantz Fanon
Narození20. července 1925
Fort-de-France
Úmrtí6. prosince 1961 (ve věku 36 let)
Bethesda
Příčina úmrtíleukemie
Místo pohřbeníAlžírsko
Povoláníspisovatel, filozof, psychiatr, esejista, sociolog a politik
Alma materLyonská univerzita
Univerzita Jeana Moulina Lyon III
TémataPsychiatrie, postkolonialismus, poststrukturalismus, filozofie
Významná dílaPsanci této země
L'An V de la révolution algérienne
Černá kůže, bílé masky
Manžel(ka)Josie Fanon
DětiMireille Fanon-Mendès-France
VlivyKarel Marx, Vladimir Lenin, Lev Trockij, Mao Ce-tung, Ho Či Min, négritude, Sigmund Freud, Jean-Paul Sartre, Aimé Césaire, Maurice Merleau-Ponty, Georg Wilhelm Friedrich Hegel, Jacques Lacan
Vliv naAfropesimismus, Hortense Spillers, Edward Said, Ngũgĩ wa Thiong'o, Alí Šarí'atí, Steve Biko, Malcolm X, Che Guevara, Paul Freire, Huey P. Newton, Bobby Seale, Lewis Gordon, Gilles Deleuze, Félix Guattari
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Frantz Omar Fanon (20. července 1925 Fort-de-France, Martinik, Francouzské Antily6. prosince 1961 Bethesda, Maryland, USA) byl martinický politický myslitel, psychiatr a marxista. Proslavil se zejména svými texty Černá kůže, bílé masky (1952) a Psanci této země (1961), v nichž shrnul důsledky kolonialismu a rasismu na mentalitu lidí. Zabýval se psychopatologickými dopady kolonialismu a lidskými, sociálními a kulturními dopady dekolonizace. Jeho práce se staly vlivnými v oblasti postkoloniálních studií, kritické teorie a marxismu.[1] Jeho názory významně ovlivnily protikoloniální hnutí v polovině 20. století, především v Africe – Fanon sám byl panafrikanista.

Jako lékař a psychiatr Fanon podporoval Alžírsko ve válce za nezávislost na Francii a byl členem Alžírské fronty národního osvobození. Fanon je označován za „nejvlivnějšího antikoloniálního myslitele své doby.“[2] Fanonův život a dílo již více než pět desetiletí inspirují národně osvobozenecká hnutí a další hnutí za svobodu v Palestině, na Srí Lance, v Jižní Africe a ve Spojených státech.[3][4][5] Formuloval model komunitní psychologie, protože věřil, že mnoho pacientů s duševním onemocněním by se cítilo lépe, kdyby byli integrováni do svých rodin a komunit, namísto toho, aby byli léčeni v ústavní péči. Během svého působení v Saint-Alban-sur-Limagnole pod vedením Francoise Tosquellese a Jeana Ouryho pomohl založit obor institucionální psychoterapie.

Fanon ve svých pracích zdůrazňuje význam jazyka a diskurzu. Díky tomu mají interdisciplinární povahu, přesahují oblasti psychiatrie, politiky, sociologie, antropologie, lingvistiky a literatury.

  1. Biography of Frantz Fanon. Encyclopedia of World Biography [online]. [cit. 2023-4-5]. Dostupné online. 
  2. JANSEN, Jan C.; OSTERHAMMEL, Jürgen. Decolonization: A Short History. Princeton: Princeton University Press, 2017. 165 s. Dostupné online. ISBN 978-1-4008-8488-9. 
  3. CHERKI, Alice. Frantz Fanon: Portrait. Paříž: Seuil, 2000. 
  4. MACEY, David. Frantz Fanon: A Biography. New York: Picador Press, 2000. 
  5. GIBSON, Nigel. Fanonian Practices in South Africa. Pietermaritzburg: University of KwaZulu-Natal Press, 2011. 

From Wikipedia, the free encyclopedia · View on Wikipedia

Developed by Tubidy